recepcja@dental-studio.com.pl

Rejestracja: 48 668-624-201

48 694-137-942

Gabinet czynny w tygodniu: 8:00-20:00

Bonding, licówki kompozytowe – Olsztyn

Najnowsze techniki

Innowacyjność

Profesjonaliści

Bonding – na czym polega ten zabieg?

Bonding zębów (inaczej licówki kompozytowe) to stomatologiczny zabieg o charakterze estetycznym wykonywany w celu odbudowy powierzchni zębów. Procedura ta jest nieinwazyjną metodą odbudowy estetycznej zębów. Wykonuje się go za pomocą materiałów kompozytowych, którymi uzupełnia się także ubytki próchnicowe, drobne ukruszenia i przebarwienia zębowe. Bonding zębów można wykonać nawet na jednej wizycie, w zależności od stanu uzębienia.

Bonding zębów to jeden z najszybszych i najefektywniejszych zabiegów odbudowujących powierzchnię zębów oraz ich kształt i układ zębów. Jest stosunkowo niedrogi oraz bezpieczny dla większości osób, które mają problem z wyszczerbieniami, uszkodzeniami czy bardzo widocznymi przebarwieniami na zębach. Metoda ta nie wymaga szlifowania zębów, dzięki czemu jest odwracalna (możemy wrócić do efektu sprzed metamorfozy), bezpieczna, a efekty widzimy od razu. Jest to istotne dla pacjentów, którzy obawiają się dużej ingerencji w naturalne tkanki zęba.

Na czym polega bonding? Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w ramach zabiegów estetycznych. Materiał, który nakłada się na zęby, można dostosować pod względem wielkości ubytków, a także pod obecny odcień zęba. Elastyczny i łatwy do wymodelowania materiał poprawia wygląd zębów oraz niweluje wady na ich zewnętrznej powierzchni. Strukturę zębów można trwale połączyć z materiałem kompozytowym dzięki zjawisku adhezji. Polega to na szczelnym przyleganiu materiału syntetycznego do zębów. Zabieg ten jest jednym z bezpieczniejszych sposobów na piękne i pełne zęby. Zabieg oczywiście jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

W Dental Studio w wykonywaniu bondingu specjalizuje się lek. dent. Maja Rottke-Rafałko, której niezwykły zmysł estetyczny oraz duże doświadczenie w tej dziedzinie sprawiają, że pacjenci stale są pod wrażeniem tego, jak można w tak krótkim czasie uzyskać całkowitą metamorfozę uśmiechu.

Zalety bondingu

  • Do najważniejszych zalet bondingu zaliczymy brak konieczności szlifowania zębów – cały proces implementacji materiału odbywa się na powierzchni zębów pacjenta i jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych licówek pełnoceramicznych. Bonding można wykonać podczas dwóch wizyt. 
  • Dla większości osób ważne jest to, że bonding jest całkowicie bezbolesny – nie wymaga nawet znieczulenia miejscowego. 
  • Cały zabieg jest odwracalny. Bonding można z czasem wymienić, zamienić lub całkowicie zdjąć z powierzchni zębów. W każdym momencie pacjent może wrócić do naturalnego wyglądu swoich zębów. 
  • Zadowalająca różnica w wyglądzie uzębienia przed i po bondingu dostrzegalna jest natychmiast. Jest to rozwiązanie gwarantujące piękny wygląd zębów już w trakcie dwóch wizyt stomatologicznych.

Jakie są wady bondingu?

  • Bonding nie jest tak trwały jak licówki porcelanowe. Utrzymuje się na zębach około 5 lat. Na ostateczną trwałość ma wpływ nie tylko wytrzymałość zastosowanych kompozytów, ale także zwyczaje żywieniowe pacjenta.
  • W niektórych przypadkach mogą pojawić się uszkodzenia bondingu ze względu na nawyki indywidualne pacjenta: np. duże starcie zębów, uszczerbienia powstałe w wyniku m.in. zaciskania i zgrzytania zębami.

Kiedy można wykonać bonding?

Bonding zębów polecany jest w przypadku niewielkich problemów estetycznych z uzębieniem. Jest to doskonała metoda odbudowy kompozytowej w przypadku zniekształcenia lub złamania korony zęba. Szybko pozwala na walkę z nierównymi zębami (np. gdy jeden jest za krótki w stosunku do pozostałych) lub gdy dojdzie do ich pęknięcia. Ukruszony lub złamany ząb można skutecznie zamaskować poprzez zastosowanie materiału kompozytowego. Bonding jest również idealnym rozwiązaniem w przypadku przebarwień zęba. Odbudowa zębów kompozytem to świetna metoda na zmniejszenie lub całkowite pozbycie się diastemy oraz pozostałych nieestetycznych szpar między zębami.

Jakie są przeciwwskazania do bondingu?

Bonding może być zastosowany jedynie na zdrowych zębach. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy kompozytowej jest obecność zmian próchniczych oraz chorób przyzębia. Poprawa estetyki uśmiechu za pomocą bondingu możliwa jest zatem dopiero po wyleczeniu próchnicy.

Bondingu nie poleca się osobom, które nawykowo zgrzytają i ścierają zęby. Bruksizm należy najpierw wyeliminować np.: stosując odpowiednie ćwiczenia czy szynę relaksacyjną.

Jak trwały jest bonding?

Efektem estetycznej odbudowy zębów materiałem kompozytowym możemy cieszyć się przez okres około 5 lat. Jak już wspomniano wcześniej, na trwałość bondingu wpływ mają nawyki i codzienna higiena jamy ustnej pacjenta. Stosowanie się do zaleceń lekarza dentysty, regularne dbanie o zęby oraz pojawianie się na przeglądach raz na pół roku może sprawić, że efektami bondingu będziemy cieszyć się jeszcze dłużej niż przyjęte 5 lat.

Ile kosztuje bonding zębów?

W Dental Studio koszt licówki kompozytowej za jeden ząb wynosi od 600 zł. Cenę zabiegu i dokładną ilość zębów, które będą poddawane bondingowi, zawsze ustalamy z pacjentem na początku wizyty. Sam przebieg zabiegu, jego efekt, cena za ząb oraz koszt bondingu wszystkich zębów dentysta omówi z Tobą po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego i przeglądu uzębienia.

Co wybrać – bonding czy licówki?

Licówka pełnoceramiczna to cienki płatek ceramiczny grubości ok. 0,5 mm, przyklejany do zdrowego zęba pacjenta. Jest ona zbliżona kolorem do naturalnej barwy szkliwa zęba. Licówka pełnoceramiczna posiada dużą wytrzymałość mechaniczną oraz elastyczność. W tej technologii można uzyskać każdy efekt estetyczny, zarówno jeżeli chodzi o strukturę jak i barwę powierzchni licowej zęba, co przy wykorzystaniu techniki bondingu jest bardzo trudne. Licówki mają przewagę nad bondingiem, jeśli chodzi o trwałość efektu. Porcelana jest mocniejszym i – co za tym idzie – trwalszym materiałem niż materiał kompozytowy. Choć zarówno licówki jak i bonding pozwalają na osiągnięcie podobnych efektów estetycznych, w przypadku licówek dłużej się one utrzymują

Jednak wadą licówek pełnoceramicznych może być inwazyjność zabiegu, ponieważ podczas ich zakładania konieczne jest lekkie szlifowanie zębów. Dla pacjentów uciążliwe bywa również to, że licówki wymagają kilku wizyt – nie wykonamy ich podczas jednego spotkania na fotelu dentystycznym. Licówki są również odpowiednio droższe – koszt licówek pełnoceramicznych to od 1900 zł za ząb.