recepcja@dental-studio.com.pl

Rejestracja: 48 668-624-201

48 694-137-942

Gabinet czynny w tygodniu: 8:00-20:00

Stomatolog dziecięcy – Olsztyn

Najnowsze techniki

Innowacyjność

Profesjonaliści

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, znana też jako pedodoncja bądź stomatologia dzieci i młodzieży, to gałąź stomatologii, która zajmuje się opieką dentystyczną nad dziećmi od wieku niemowlęcego aż do wieku dorosłego. Stomatolog dziecięcy to inaczej pedodonta. Jego podstawowym celem jest zapewnienie właściwej opieki dentystycznej, profilaktyki i leczenia problemów związanych z jamą ustną u najmłodszych.

Na czym polega stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca zajmuje się opieką stomatologiczną nad dziećmi od niemowlęctwa do wieku dorosłego. Dentysta dla dzieci regularnie bada jamę ustną maluchów, żeby wykryć ewentualne problemy dentystyczne we wczesnym stadium i umożliwić szybkie interwencje oraz leczenie.

Dentysta dziecięcy jest przeszkolony w opiece nad najmłodszymi z różnymi potrzebami, co pozwala mu dostosować swoje podejście i zapewnić odpowiednią opiekę stomatologiczną nad młodym pacjentem. Celem jego pracy jest też zapobieganie poważnym problemom stomatologicznym dzieci w przyszłości.

Maluchy często mają problemy nie tylko z chorobami jamy ustnej, ale też z prawidłowym rośnięciem zębów czy zgryzem. Dlatego bardzo ważna jest też ortodoncja dziecięca, dzięki której dziecko nie będzie miało problemów z krzywym uzębieniem w przyszłości.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa jest kluczowa dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia, które może wpłynąć na długotrwałe nawyki zdrowotne. Dentysta dzieci musi mieć odpowiednie podejście do najmłodszych. Podczas pierwszej wizyty tworzy przyjazne i komfortowe środowisko. Najczęściej zaczyna od rozmowy z dzieckiem — zadaje pytania o jego zainteresowania, hobby bądź inne tematy, które mogą go zainteresować. Takie działanie pomaga w rozluźnieniu atmosfery i skupieniu uwagi pociechy nad czymś pozytywnym.

Co więcej, podczas wizyty adaptacyjnej stomatolog może w prosty sposób wyjaśnić maluchowi, dlaczego dbanie o jamę ustną jest tak istotne. Do tego celu często stosuje plastikowe modele zębów lub ilustracje. Dodatkowo lekarz stomatolog dziecięcy może zaprezentować dziecku narzędzia, które będą stosowane w czasie badania, np. lustro i sondę. Takie działanie sprawia, że maluch będzie oswojony z nimi, przez co będzie też spokojniejszy podczas zabiegu.

Leczenie mleczaków

Dbałość o zdrowie zębów mlecznych to kluczowy element zapewnienia późniejszego zdrowego uzębienia stałego. Zachowanie mleczaków do momentu ich naturalnej wymiany ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego rozwoju zgryzu u pociechy. Trzeba podkreślić, że zęby mleczne różnią się od tych stałych pod wieloma względami, a zwłaszcza pod względem mineralizacji. Ich struktura jest o wiele mniej zmineralizowana, przez co są podatniejsze na działanie bakterii i drobnoustrojów w jamie ustnej.

Leczenie mleczaków zainicjowane jest najczęściej przez pojawienie się próchnicy, która w takim przypadku rozwija się wyjątkowo szybko i może objąć całe powierzchnie zębów. Oprócz tego, że może powodować ból, to nierzadko też prowadzi do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co może mieć negatywny wpływ na odpowiednie wyrzynanie się zębów stałych. Celem zapobiegania tychże problemów, trzeba pamiętać o regularnych wizytach u dentysty — są priorytetem. Nowoczesne metody diagnozowania pozwalają wykryć zmiany próchnicze na bardzo wczesnym etapie.

Niekiedy niezbędne jest leczenie kanałowe u dzieci, które znane jest też jako endodoncja dziecięca — procedura powszechnie stosowana wtedy, kiedy ząb mleczny lub ząb stały dziecka jest dotknięty poważnym uszkodzeniem lub infekcją, która zagraża zdrowiu zęba i może wpłynąć negatywnie na rozwijający się ząb stały. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zaawansowana próchnica, która dotarła do miazgi zęba. Do tego dolicza się też urazy czy pęknięcia zębów.

Znieczulenie w stomatologii dziecięcej

Proces przygotowania do zabiegu ze znieczuleniem miejscowym u dziecka w stomatologii jest starannie przemyślany — zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo młodego pacjenta. W przypadku dzieci obawiających się zabiegu pomimo zapewnień o jego bezbolesności podawana jest często sedacja wziewna czy gaz rozweselający. Do tego celu niezbędna jest zgoda rodzica. W przypadku sedacji wziewnej dziecko otrzymuje maseczkę o przyjemnym owocowym zapachu. Kolejno jest instruowane, jak prawidłowo przez nią oddychać, co pomaga mu stopniowo się uspokoić.

Następnie dentysta dziecięcy przygotowuje dziąsło małego pacjenta nad chorym zębem przez nałożenie żelu znieczulającego o smaku owocowym. Preparat ten zawiera składniki znieczulające, w tym lidokainę, która działa miejscowo na głębokość około 3 mm. Jest to przygotowanie do kolejnego etapu, czyli iniekcji znieczulenia. Stomatolog dziecięcy dokładnie i precyzyjnie podaje znieczulenie — stara się, żeby maluch nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych. Igła stosowana do tego jest mała i cienka, a jej aplikacja powolna, co dodatkowo minimalizuje uczucie dyskomfortu u pociechy.

Znieczulenie miejscowe zaczyna działać w ciągu około pięciu minut. W tym czasie zadaniem stomatologa dziecięcego jest monitorowanie samopoczucia malucha i upewnienie się, czy ma on zapewniony komfort i wygodę. Dzięki postępowi w obszarze znieczuleń, zabiegi dentystyczne wykonywane u dzieci są praktycznie bezbolesne i nie powodują dyskomfortu.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów to często poruszana kwestia przez rodziców. To bardzo ważny zabieg mający na celu ochronę zdrowia mleczaków. Do tego wpływa też na prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego, o czym trzeba pamiętać. Ale co to jest lakowanie zębów? Otóż zabieg ten polega na wypełnianiu bruzd i szczelin specjalnym preparatem. To bezinwazyjna i bezbolesna procedura dentystyczna, która uszczelnia trudno dostępne miejsca, gdzie często gromadzą się resztki jedzenia. Lakowanie to skuteczna metoda ochrony przed próchnicą dziecięcą, o czym powinien pamiętać każdy rodzic.

Lakowanie zębów często mylone jest z lakierowaniem zębów. W przypadku tego drugiego zabiegu szkliwo pokrywane jest specjalistycznym lakierem zawierającym fluor. Dzięki temu można je skutecznie wzmocnić. Jest to bardzo istotne zwłaszcza u dzieci, u których szkliwo jest cieńsze i słabiej zmineralizowane. Lakier tworzy tak zwane fluorapatyty, które wzmacniają uzębienie i czynią je bardziej odpornym na kwasy. To świetna metoda na walkę z próchnicą i uzupełnienie fluoru w szkliwie.

Lakierowanie zębów – od kiedy?

Lakierowanie zębów mlecznych najlepiej przeprowadzić tuż po wyrżnięciu się mleczaków, o ile są one zdrowe i wolne od próchnicy. To zabieg profilaktyczny, który ma na celu ochronę uzębienia dziecka. Lakierowanie zębów u dzieci powinno być przeprowadzane co 3-6 miesięcy. Celem jest zachowanie zdrowia jamy ustnej najmłodszych, zapewniając im mocne i odporne na próchnicę zęby mleczne, co ma wpływ na prawidłowy rozwój uzębienia stałego i układu stomatognatycznego w przyszłości.

Lakowanie zębów – cena

Cena lakowania zębów u dzieci może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Do tego trzeba też wziąć pod uwagę liczbę zębów poddanych zabiegowi. Dokładne informacje na temat kosztu lakowania zębów uzyskamy zawsze na początku wizyty w gabinecie stomatologicznym. W Dental Studio lakowanie zębów mlecznych to koszt od 120 zł, a lakierowanie od 150 zł. Pełny cennik jest dostępny w odpowiedniej zakładce.