recepcja@dental-studio.com.pl

Rejestracja: 48 668-624-201

48 694-137-942

Gabinet czynny w tygodniu: 8:00-20:00

Protetyka stomatologiczna – protezy zębów w Olsztynie

Najnowsze techniki

Innowacyjność

Profesjonaliści

Piękny uśmiech zwiększa pewność siebie i samoocenę. Braki w uzębieniu to problem, z którym zmaga się niestety wielu pacjentów. Ubytki w jamie ustnej nie tylko mogą wpływać niekorzystnie na estetykę uśmiechu, ale powodują też często problem z przeżuwaniem pokarmu. Na ratunek przychodzi tutaj protetyka stomatologiczna, która oferuje bardzo dużo rozwiązań. Dobry protetyk przywraca pacjentom piękny i zdrowy uśmiech. Nierzadko oferowane są protezy w rozsądnych cenach, dzięki którym Twoja samoocena wzrośnie, a przeżuwanie pokarmu nie będzie już kłopotliwe.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Pacjenci często zastanawiają się, co to znaczy protetyka stomatologiczna. Jest to oczywiście jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem struktury i funkcji utraconych w jamie ustnej tkanek. Dzięki niej możliwe jest estetyczne i funkcjonalne zastąpienie ubytków w uzębieniu. Protetyka dentystyczna wkracza tam, gdzie na zwykłą pomoc stomatologiczną jest już za późno. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy to pacjenci stracili jeden bądź więcej zębów.

Na czym polega protetyka? Okazuje się, że ten dział stomatologii zajmuje się nie tylko leczeniem braków w uzębieniu, ale też schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Dobry protetyk eliminuje również przedwczesne kontakty zgryzowe, czyli nieprawidłowe ustawienie zębów.

Dzięki protetyce dentystycznej możliwe jest wykonywanie specjalistycznych uzupełnień w obrębie jamy ustnej oraz uzębienia. Protetyk wykonuje nie tylko uzupełnienia stałe, ale też ruchome. Wpływają one pozytywnie nie tylko na estetykę uśmiechu, ale też pozwalają odzyskać sprawność w pracy szczęki, co pozwala przywrócić prawidłową funkcję gryzienia, mówienia i połykania

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Protetyka zębowa w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Postęp technologiczny sprawił, że dostępne są świetne protezy zębowe, które umożliwiają odzyskanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki nim pacjent może znów cieszyć się pięknym uśmiechem. Obecnie dostępne są uzupełnienia protetyczne ruchome i stałe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od zaleceń protetyka, indywidualnych preferencji, warunków panujących w jamie ustnej oraz oczywiście od budżetu pacjenta.

Uzupełnienia protetyczne stałe

1. Korony i mosty

Podstawową różnicą pomiędzy mostem a koroną protetyczną jest ilość odbudowywanych zębów. Korona protetyczna to pojedynczy element zastępujący pojedynczy ząb. To indywidualnie zrobiona „czapka”, która osadzana jest na istniejącym już zębie — takim, który został uszkodzony bądź jest mocno zniszczony. W naszej Klinice stosowane są uzupełnienia wysoko estetyczne i najwyższej jakości takie jak korony: pełnoceramiczne i cyrkonowe. Z kolei most obejmuje co najmniej trzy połączone ze sobą korony protetyczne. Mosty wykorzystywane są wtedy, kiedy pacjent ma zdrowe zęby sąsiadujące z ubytkiem zębowym, które mogą służyć jako podpora dla mostu. Za ich pomocą można uzupełnić lukę nawet po kilkunastu zębach. Wizualnie most przypomina parę połączonych ze sobą koron.

2. Licówki

Licówka to bardzo cienka, pojedyncza nakładka stosowana do odbudowy zębów siecznych, kłów oraz przedtrzonowców, czyli od jedynki do piątki włącznie. Pełnoceramiczne prace wykonywane są przez techników laboratoryjnych. Licówka przykrywa niedoskonałości zębów, tym samym nadając im wymarzony wygląd bez wymogu podejmowania długotrwałego leczenia. Takie uzupełnienia powszechnie stosowane są do naprawy uszkodzonych zębów, np. w przypadku pojawienia się ubytku szkliwa czy uszkodzenia powstałego na skutek urazu. Licówki nakładane są też wtedy, kiedy ząb jest pęknięty bądź ukruszony. Eliminują też lekkie krzywizny i przykrywają wszelkie niedoskonałości estetyczne uzębienia. Licówki pełnoceramiczne pozwalają zamknąć przestrzenie międzyzębowe, zmienić kształt, jak i nadać pożądaną barwę zębom, zmieniając całkowicie uśmiech pacjenta.

3. Implanty

Wszczepy, czyli implanty zębowe, składają się z kilku elementów: implantu, łącznika oraz korony. Ten pierwszy wkręcony jest permanentnie w kość wyrostka zębodołowego. Łącznik natomiast przykręcany jest do implantu i pozwala na odbudowanie na nim korony zęba. Ta ostatnia w sposób anatomiczny odtwarza utracony ząb. Dzięki implantom uzyskujemy satysfakcjonujący efekt estetyczny. Tego rodzaju leczenie daje też możliwość najbardziej fizjologicznego odtworzenia utraconych funkcji żucia.

Protezy ruchome

1. Acetalowe

Proteza acetalowa to świetna alternatywa dla tradycyjnych uzupełnień protetycznych. Zrobiona jest z nowoczesnego, termoplastycznego materiału, dzięki czemu eliminuje wady innych protez, a dodatkowo jest estetyczna. Acetal to materiał wykazujący dużą odporność na zginanie oraz łamanie. W przypadku tej protezy zarówno płyta, jak i klamry mogą być zrobione w kolorze jak najbardziej odpowiadającemu kolorowi zębów zachowanych, co znacząco poprawia walory estetyczne.

2. Nylonowe

Proteza nylonowa zakładana jest pacjentowi, który ma chociaż jeden własny ząb. To typ uzupełniania protetycznego skutecznie wypełniającego braki w uzębieniu. Proteza nylonowa ceniona jest głównie za elastyczność, niedużą powierzchnię, dobrą przyczepność i wytrzymałość. Ze względu na swoją przezroczystość bądź bezbarwność, jest ona mniej widoczna w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu gwarantuje świetne walory estetyczne.

3. Akronowe

Protezy akronowe to dość nowe rozwiązanie, które stanowi świetną alternatywą dla wyrobów protetycznych stosowanych od lat, czyli np. protez metalowo-szkieletowych, akrylowych, acetalowych bądź nylonowych. Wyróżniają się one znaczną wytrzymałością, a ich właściwości zapewniają pacjentowi dużą wygodę w użytkowaniu. Co istotne, protezy akronowe mają delikatne różowe zabarwienie i są częściowo półprzezroczyste, dlatego świetnie komponują się z okalającymi je tkankami przyzębia.

4. Szkieletowe

Proteza szkieletowa stosowana jest w przypadku częściowej utraty zębów spowodowanych próchnicą bądź chorobami przyzębia. Złożona jest z elementów metalowych, które pokryte są akrylem. Tego rodzaju proteza mocowana jest do pozostałych w jamie ustnej zębów. Do tego celu wykorzystuje się specjalne zaczepy i zatrzaski. Protezy szkieletowe wyróżniają się tym, że ich sposób działania jest bardziej zbliżony do fizjologicznego układu w jamie ustnej aniżeli w przypadku protez akrylowych.

5. Protezy na zatrzaskach

To protezy ruchome na zatrzaskach, które wykorzystują w swojej konstrukcji korzenie zębów naturalnych bądź wszczepy, czyli implanty. Zapewniają one wysoki komfort użytkowania, lecz ich przygotowanie związane jest z dłuższym czasem wykonania i przeprowadzeniem paru poważnych zabiegów. Zatrzask takiej protezy umiejscowiony może być na implancie wkręconym w kość wyrostka bądź na wkładzie korzeniowym — warunkiem jest tutaj zachowany korzeń zęba. Protezy na zatrzaskach mogą być pełne (dotyczące wszystkich zębów w górnej lub dolnej szczęce) bądź częściowe (dotyczące kilku brakujących zębów)

Jak dbać o protezę zębową?

Odpowiednie dbanie o protezę zębową to bardzo ważna kwestia. Jeżeli pozostanie czysta, może posłużyć pacjentowi przez wiele lat i zapewni zdrowie całej jamy ustnej. Protetycy zalecają każdego dnia stosować płyn do płukania jamy ustnej. Do tego wymagana jest specjalna szczoteczka do czyszczenia języka i delikatnego masowania dziąseł. Często popełnianym błędem w pielęgnacji protezy ruchomej jest wrzucanie jej na noc do szklanki z wodą. Należy ją wyjmować co najmniej na 6-8 godzin i przechowywać w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie jej w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które ciężko zwalczyć w czasie mycia — akryl to tworzywo porowate.

Do samego mycia protezy najlepiej stosować dwustronne szczoteczki do protez, dzięki którym można czyścić nawet najtrudniej dostępne miejsca. Bardzo ważne są też regularne wizyty kontrolne. To na nich protetyk sprawdzi, czy proteza ma się dobrze i czy nie powoduje żadnych zmian w jamie ustnej. Stomatolodzy zalecają też, by unikać gryzienia twardych bądź lepkich substancji, czyli np. kostek lodu czy klejących cukierków, co może uszkodzić protezę. Trzeba też zrezygnować z żucia gumy, gdyż może to utrudniać utrzymanie protezy na miejscu.

Ceny protez zębów

Koszt protez zależy od wybranego jej rodzaju – czy jest to proteza jednego zęba, proteza ruchoma czy chodzi o cenę protezy tymczasowej – to kwota od 1000 zł. Pełny cennik Dental Studio można znaleźć w zakładce cennik. Podczas konsultacji w gabinecie stomatologicznym lekarz omówi kolejne etapy leczenia oraz zaproponuje różne rozwiązania, a także ich koszt, dzięki temu każdy pacjent może wybrać to, co dla niego najlepsze.